
ST12 Easel Studio TV Floor Stand
The Easel Studio TV Floor Stand offers a stylish, stable, and easy-to-assemble TV display solution with flexible viewing and built-in safety for home or office use.
| Dimensions | 88 × 42 × 139 cm |
|---|---|
| Display Size | 45" - 65" |
| AV Mount Type | Floor Stands, TV Stands |
| Product Family | Home | Office Series |
| VESA | 200×300, 200×200, 200×400, 300×300, 400×300, 400×400, 600×400 |
| Color Options | Matte Black & Walnut |
Modern and Elegant TV Display Solution
The Easel Studio TV Floor Stand features an innovative design that combines high-quality metal with traditional hardwood, allowing it to complement any interior décor. Sleek, elegant, and user-friendly, it is designed with simplicity and convenience at the core of its assembly. Suitable for both ecommerce and retail packaging, the Easel Studio TV Floor Stand represents the next generation of TV stands and is an ideal choice for home or office display. A smart cable management system and a complete safety kit are included.

Special Swivel Ability
Supports flexible viewing angles and provides sufficient space for maintenance.

Snap Lock
Allows quick and easy TV assembly

Rubber Pads
Prevent slipping and protect floors from scratches

Safety Kits Included
Includes all necessary hardware to help prevent accidental tipping

Cable Management
Keeps cables neat and organized

Elegant Design
A refined combination of metal and hardwood that adds a modern and stylish touch to any space

| Avaliable Screen Size | 45" - 65" |
|---|---|
| Material | Steel, Aluminum, Plastic, Beech |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Dimensions (HxWxD) | 1385x880x420 mm (54.5"x34.6"x16.5") |
| VESA | 200x200, 300x200, 400x200, 300x300, 400x300, 400x400, 600x400 |
| Weight Capacity | 32kg (70.4lbs) |
| Strength Tested | 3 Times Approved |
| Swivel Range | +180°~-180° |
| Cable Management | Yes |
| Accessories | TV Anti-Tip Strap |
Related Products


ST17 Easel Studio TV Floor Stand
AV Mounts, Floor Stands, Home - Office, TV Stands


ST1L-A Single Light Pole Floor Stand
AV Mounts, Floor Stands, Pro Series


ST1LD-B Double Light Pole Floor Stand
AV Mounts, Floor Stands, Pro Series


ST22 Height Adjustable Mobile Monitor/TV Cart
AV Mounts, Home - Office, Trolleys
