
MT0291 On-the-go Easel Studio TV Cart
A modern and mobile TV cart designed for easy installation, smooth movement, and organized display in any flexible viewing environment.
| Dimensions | 79 × 49 × 132 cm |
|---|---|
| Display Size | 49" - 80" |
| AV Mount Type | Trolleys, TV Stands |
| Product Family | Home | Office Series |
| VESA | 200×300, 200×200, 200×400, 300×300, 400×300, 400×400, 600×400 |
| Color Options | Matte Black & Walnut |
Sleek and Mobile TV Cart for Flexible Viewing
Designed to deliver a dynamic and flexible viewing experience, this sleek and durable TV cart provides a portable solution for easily moving and positioning your TV or display. The easy locking attachment allows for quick and hassle-free installation, while the integrated equipment shelf offers convenient storage for accessories. Heavy-duty casters with a locking mechanism ensure smooth mobility and secure positioning, and built-in cable management keeps the setup clean and organized.

Snap Lock
Enables quick and easy TV assembly

Equipment Shelf
Provides additional storage space for accessories

Heavy-Duty Casters with Locking Mechanism
Allow smooth movement and secure stopping

Cable Management
Keeps cables neat and organized

| Avaliable Screen Size | 49" - 80" |
|---|---|
| Material | Steel, Aluminum, MDF |
| Surface Finish | Powder Coating |
| Dimensions (HxWxD) | 804x555x1325 mm (31.7"x21.9"x52.2") |
| VESA | 200x200, 250x200, 300x200, 350x200, 400x200, 300x300, 350x300, 400x300, 400x400, 600x400 |
| Weight Capacity | 50kg (110lbs) |
| Shelf Weight Capacity | 5kg (11lbs) |
| Strength Tested | 4 Times Approved |
| Cable Management | Yes |
Related Products


MT1L-A Single Light Pole Trolley
AV Mounts, Pro Series, Trolleys


ST17 Easel Studio TV Floor Stand
AV Mounts, Floor Stands, Home - Office, TV Stands


ST28 Easel Studio TV Floor Stand with Storage Shelf
AV Mounts, Floor Stands, Home - Office, TV Stands


ST1L-B Single Light Pole Floor Stand
AV Mounts, Floor Stands, Pro Series
